Zhasnout Translate pages English
www.chotys.cz internetové stránky obce Chotýš Významná data
 

Facebook Chotýš na
Facebooku


  Stránky jsou optima- lizovány pro prohlížeče Chrome, Firefox
a Microsoft Edge.

  Zajímavosti v okolí Zajímavosti v okolí        6. protiletadlový raketový oddíl Přehvozdí

    Raketový oddíl v Přehvozdí, který byl veden pod číslem 6 jako součást PVO Prahy, se nacházel cca 2,5 km západně od Chotýše.

  Kasárna tvořily dva objekty, objekt B a objekt C.

  V objektu B byla kuchyň, kotelna, dílna, barák pro ubytování mužstva které zajišťovalo chod celého oddílu, garáže se zásobními raketami asi 12 ks na podvozku. Taková malá logistická základna.

  V objektu C který byl obehnán el. ohradníkem bylo 6 odpalovací ramp, velitelství, malý baráček tzv. “zkrácená“ pro 3 družstva které držela 24-hodinovou službu na obsluhu odpalovacích ramp. Obden (kromě So-Ne) byl 1 ostrý poplach a to vždy, když se u hranic s Německem točilo letadlo SR-71. Vedle baráčku byly 3 buňky kde byla obsluha pro naváděcí systémy + spojaři.

  U každé rampy byl malý kryt ve tvaru L pro obsluhu v případě odpálení rakety. Vedle každého okopu s rampou byl polní hangár kde byly vždy 2 rakety na návěsu i s tahačem, tyto hangáry byly vedle každého okopu.

  Velitelství se nacházelo v podzemí, vedle velitelství byly schovány centrály a naváděcí kabiny.

  Historie útvaru

  6. protiletadlový raketový oddíl se začíná stavět od roku 1960. Je zařazen do sestavy 71. protiletadlové raketové brigády Praha.
  Je vyzbrojen nejprve PLRK SA-75 M Dvina , od roku 1971 PLRK S-75 M Volchov. Tyto komplexy sloužily k ničení cílů v běžných výškových hladinách s dosahem necelých 30 km (Dvina) a po modernizaci přes 50 km (Volchov).

  V důsledku změny politického uspořádání po roce 1989 následuje postupná redukce a likvidace plro.
Armáda opustila Přehvozdí k 31. prosinci 1992.

  Dnes prakticky zůstal jen skelet obytné části. Oblast objektu C s bývalými rampami je postupně zavážena a zůstávají pouze zarůstající cesty.
Opuštěný objekt je vděčným cílem airsoftových nadšenců.

Čerpáno ze stránek vets.estranky.cz (Olda Tetur).
Blízké okolí   Klečky   Lipanská mohyla   Město Kouřim   Klášterní Skalice   Tvrz Tuchoraz   Liblické vysílačky   Čertova brázda   Přehvozdí

 
nahoru Chotýš.cz - zastávka ve světové pavučině © J. Vedral   2002