Zhasnout Translate pages English
www.chotys.cz internetové stránky obce Chotýš Významná data
 

  Zajímavosti v okolí Zajímavosti v okolí        6. protiletadlový raketový oddíl Přehvozdí

    Raketový oddíl v Přehvozdí, který byl veden pod číslem 6 jako součást PVO Prahy, se nacházel cca 2,5 km západně od Chotýše.

  Kasárna tvořily dva objekty, objekt B a objekt C.

  V objektu B byla kuchyň, kotelna, dílna, barák pro ubytování mužstva které zajišťovalo chod celého oddílu, garáže se zásobními raketami asi 12 ks na podvozku. Taková malá logistická základna.

  V objektu C který byl obehnán el. ohradníkem bylo 6 odpalovací ramp, velitelství, malý baráček tzv. “zkrácená“ pro 3 družstva které držela 24-hodinovou službu na obsluhu odpalovacích ramp. Obden (kromě So-Ne) byl 1 ostrý poplach a to vždy, když se u hranic s Německem točilo letadlo SR-71. Vedle baráčku byly 3 buňky kde byla obsluha pro naváděcí systémy + spojaři.

  U každé rampy byl malý kryt ve tvaru L pro obsluhu v případě odpálení rakety. Vedle každého okopu s rampou byl polní hangár kde byly vždy 2 rakety na návěsu i s tahačem, tyto hangáry byly vedle každého okopu.

  Velitelství se nacházelo v podzemí, vedle velitelství byly schovány centrály a naváděcí kabiny.

  Historie útvaru

  6. protiletadlový raketový oddíl se začíná stavět od roku 1960. Je zařazen do sestavy 71. protiletadlové raketové brigády Praha.
  Je vyzbrojen nejprve PLRK SA-75 M Dvina , od roku 1971 PLRK S-75 M Volchov. Tyto komplexy sloužily k ničení cílů v běžných výškových hladinách s dosahem necelých 30 km (Dvina) a po modernizaci přes 50 km (Volchov).

  V důsledku změny politického uspořádání po roce 1989 následuje postupná redukce a likvidace plro.
Armáda opustila Přehvozdí k 31. prosinci 1992.

  Dnes prakticky zůstal jen skelet obytné části. Oblast objektu C s bývalými rampami je postupně zavážena a zůstávají pouze zarůstající cesty.
Opuštěný objekt je vděčným cílem airsoftových nadšenců.

Čerpáno ze stránek vets.estranky.cz (Olda Tetur).

 
nahoru Chotýš.cz - zastávka ve světové pavučině © J. Vedral   2002