Zhasnout Translate pages English
www.chotys.cz internetové stránky obce Chotýš Významná data
 

  Dobrý večer,
    vítejte na stránkách středočeské obce Chotýš.
Úvod



    Co budete potřebovat ? Nejdůležitější je vrbové proutí, které najdete někde u potoka, u rybníka,... Ustřihnete jej nůžkami na větve stromů nebo ostrým nožem. Před samotným pletením je vhodné proutky namočit asi na 30 minut do vody, aby změkly a nelámali se. Na pomlázku vybírejte přibližně stejně dlouhé a tlusté proutky.

    Teď přijde na řadu samotné pletení pomlázky :

  • Rukovítko pomlázky

    Vybrané proutky srovnejte a zavažte kouskem provázku (nebo izolepou) v nejširší části. Potom si vezměte další silnější proutek, který podélně rozříznete na dvě půlky. Silnější konec tohoto rozříznutého proutku položíte podélně na svázané proutky (seříznutým nahoru) a asi po 3 cm ohnete a začnete omotávat okolo svázaných proutků (seříznutým dolu). Omotávejte těsně vedle sebe, konec zapleťte mezi ostatních proutky pomlázky.

  • Pomlázka z 8 proutků (klasická do čtyřhranu)

    8 proutků si rozdělíme na poloviny (1-4 a 5-8) - do každé ruky 4.
    Krajní proutek z levé ruky (1) dáme vrchem mezi dva proutky (6 a 7) z pravé ruky a spodem vrátíme zpět na levou stranu (vpravo od proutku 4).
    Krajní proutek z pravé ruky (8) dáme vrchem mezi dva proutky (3 a 4) z levé ruky a spodem vrátíme zpět na pravou stranu (vlevo od proutku 5).
    Takto postupuje po celou dobu pletení pomlázky. Asi 8 cm před koncem proutků skončíme s pletením a proutky pevně svážeme provázkem. Při uvazování konce pomlázky je vhodné prostrčit provázek za některý proutek, aby potom provázek při mrskačce nesklouzl a pomlázka se nerozpletla. Proutky zarovnáme kleštěmi a na straně rukovítka seřízneme nožem do hodně tupé špice. Tím je pomlázka hotová (doufám, že se podařila) teď ji stačí ozdobit nějakou mašlí a můžete vyrazit.

  • Pomlázka ze 6 proutků (pletená dokulata)

    Proutky rozdělte tak, že máte v každé ruce po třech. Vrchní proutek č.1 z levé strany provlékněte kolem středního proutku č.5 na pravé straně a vraťte na nejspodnější pozici zpět na levou stranu. Totéž udělejte s pravým horním proutkem. Nyní proutek č.2 obtočte kolem proutku č.5 a vraťte mezi proutky č.1 a č.6. Střídavě pokračujte z každé strany až ke konci délky proutků. Nesmíte zapomenout citlivě dotahovat. Na konci svažte proutky provázkem.




  • Pomlázka z 9 proutků (zalamovaná)

    Připravíme si 8 slabších a delších proutků, ke kterým přidáme jeden středový (může být silnější a kratší), který budeme oplétat. Všech 9 proutků svážeme rukovítkem, to pak chytneme mezi kolena. Rozdělíme si proutky na 4 do levé, 4 do pravé ruky a středový.
    Zadním proutkem z pravé ruky obtočíme středový proutek do předu
    Předním proutkem z levé ruky obtočíme středový proutek do zadu
    Takto opakujeme, až nám zbude asi 5-8cm. Proutky přihneme ke středovému a pomocí provázku zavážeme tak, aby se nerozpletl. Při pletení je dobré proutky dotahovat, aby výsledná pomlázka nebyla "rozšklebená".


  • Ozdoba na pomlázku (oplétání)

    Před samotným pletením pomlázky si přidáme ještě minimálně 3 slabší proutky (nejlíp 5), potom můžeme všechny proutky omotat rukovítkem. Základní proutky nějak přidržíme u sebe. Rukovítko pomlázky si přidržíme mezi koleny. Proutky k oplétání si odehneme směrem od středu a překládáme jeden přes druhý a přidržíme palcem totéž uděláme i s dalšími proutky po obvodu až do konce prutů, které založíme mezi základní pruty pomlázky, tím je ozdoba hotová a můžeme plést pomlázku.


  • Pomlázka ze 6 proutků (oplétání)

    Princip pletení je stejný jako u předchodí ozdoby, jen tato ozdoba tvoří celou pomlázku.
    Připravíme si 5 delších a slabších proutku a 1 silnější a kratší. Potom všechny proutky omotáme rukovítkem, které si při pletení přidržíme mezi koleny. Proutky si odehneme směrem od středu a překládáme jeden přes druhý a postupně tím oplétáme středový silnější proutek. Při pletení je dobré proutky dotahovat. Pro pletení je vhodnější kvalitní vrba, protože by se mohly proutky díky velkým ohybům lámat. Výsledná pomlázka je ale tak tvrdá, že z ní opačné pohlaví určitě mít radost nebude. Takže pozor na ovládání se :-)


    Proutky je potřeba si vybrat, aby pomlázka vypadala pěkně můžete použít např.: jen žluté proutky nebo 2 barvy proutků, které při pletení střídáte, výsledná pomlázka je potom pěkně "žíhaná".

    Když si nastříháte proutky z vrby a zbudou tam ještě nějaké proutky (škaredé, zničené, maličko), tak je dobré je také ostříhat, protože vrba se tím omladí a příští rok bude mít zase pěkné proutky. Kdyby se vrba neostříhala, tak by postupně zarůstala a za chvilku by z ní byl jen přerostlý strom.

    Líbí se vám některá vrba, která u vás neroste ? Stačí si ustřihnout silnější vrbový proutek, který zkrátíte asi na 50 cm a dole zešikma zastřihnete, aby se lépe zapíchával do země. Takto upravený proutek zapíchnete někam k potoku nebo k rybníku a počkáte si rok, dva a máte svou vrbu. Nezapomeňte ji každý rok prostřihávat (i když nebudete proutky k ničemu potřebovat).

    Další návody na pletení:
    Pomlázky pana Nohy


Čerpáno z www.paja-trb.unas.cz




Úvodní stránka   Obsah stránek   Svátky   Aktuality

 
nahoru Chotýš.cz - zastávka ve světové pavučině © J. Vedral   2002